Інтернет-магазин «ПлатОк»
Носи з задоволенням
(067) 449-16-66(050) 999-67-99

ПН–ПТ: 10:00 - 19:00

СБ: 10:00 - 16:00

Павловопосадские хустки

Історія платочного підприємства налічує більше двох століть. Але знамениті на весь світ павловопосадские хустки і шалі тут стали випускати не відразу. Їх виробництво було налагоджено купцями Я.И.Лабзиным і В.И.Грязновым на початку 60-х років XIX століття - через півстоліття з моменту заснування фабрики.

LogoPlatki

В той час в Богородському повіті Московської губернії, куди історично входив Павловський Посад, налічувалося більше 70 шовкових платочных фабрик, що належать селянам. Серед них і шовкова фабрика селянина села Павлово ("Вохна тожь") Івана Дмитровича Лабзіна, заснована в 1795 р. Втім, фабриками подібні підприємства іменувалися в офіційній термінології, хоча найчастіше представляли собою ткацькі світлиці, де використовувалася ручна праця. Не була винятком і фабрика павловського селянина Лабзіна: на ній працювало близько десятка вільнонайманих робітників, вырабатывавших шовкові хустки «середньої руки» та «поганий доброти».

Підприємство рік за роком зростала, багатіло. Разом з ним, змінюючись покоління за поколінням, багатіли і господарі Лабзины. Проте ще довго залишалися у селянському стані, тільки онуки Івана Лабзіна з-за необхідності вести торгівлю «по різних містах» перейшли в купецтво. До середини ХІХ століття підприємство перейшло до його правнуку Якову Лабзину, який разом з компаньйоном Василем Грязновым і переорієнтував фабрику на випуск вовняних шалей з набивним малюнком.

Шаль до того часу міцно увійшла в побут різних верств російського суспільства, ставши характерним елементом російського костюма - спочатку дворянських, а пізніше купецького і селянського. Особливо широке поширення шалі отримують, починаючи з середини ХІХ століття, коли на багатьох мануфактурах і фабриках налагоджують виробництво більш дешевих, порівняно з тканими, хусток і шалей з набивним візерунком. Компаньйонам довелося працювати в умовах жорсткої конкуренції: затребувана часом продукція вироблялася тоді на багатьох фабриках, найбільш потужні з яких були зосереджені в Москві і Володимирської губернії. Тим не менш купці з маленького підмосковного міста, завдяки таланту і енергійності, зуміли не тільки вистояти, але і зайняти своє особливе місце на торговельних теренах Російської Імперії.

Про те, що до початку 1860-х років на підприємстві Лабзіна-Грязнова було повністю освоєно нове виробництво, говорить той факт, що серед працівників фабрики в 1861 р. значилися набойщики, різьбярі, выжигальщики, перротинщики, 2 колориста і навіть 3 рисувальника: Іван Іванович (Іванов), Михайло Ілліч (Судин), Іван Васильович Сорокін.

Про успіхи нового виробництва Я.И.Лабзина і В.И.Грязнова каже мала срібна медаль, отримана "за гарне ткацтво та набивання муслін-де-лина і хусток" на Московській виставці російських мануфактурних творів 1865 р.

З павловських шалей, що дійшли до наших днів, найбільш ранніми є хустки 1860-х рр. Їх приналежність можна точно визначити по наявності маркування на звороті хустки - клейма-штампа із зазначенням підприємства і часом виготовлення.

У 1869 р. В.И.Грязнов помер, але аж до Жовтневої революції на чолі фабрики завжди стояли представники родів Лабзиных і Грязновых.

1870-1880-ті роки можна характеризувати як час розквіту платочної мануфактури. У 1881 р. Яків Лабзін отримує звання постачальника Государині Великої Княгині Олександри Петрівни "з правом мати на вивісці вензелевое зображення Імені Ея Імператорської Високості". У 1870-му і 1882-му роках підприємство нагороджується срібними медалями Всеросійській художньо-промислових виставок.

У 2-ій половині 1880-х років починається процес своєрідної демократизації павловського хустки. Шалі знаходять широке поширення не тільки в дворянській і купецької середовищі, але й набувають популярності серед міщан і заможних селян.

На початку XX ст. "Товариство Мануфактур Я.Лабзина і В.Грязнова" - найбільше підприємство Росії з випуску вовняних хусток і шалей, де працювало понад 2000 чоловік. Склади товарів знаходилися у Москві, Харкові, Омську, Ромнах, Урюпінську, на Нижегородської і Ірбітського ярмарках. Майно "Товариства", включаючи вартість матеріалів і товарів, оцінювалося на суму понад 4.300.000 рублів.

Після революції підприємство Лабзиных-Грязновых було націоналізовано і стало називатися Старо-Павлівської фабрикою. У перші десятиліття через брак сировини основною продукцією були бавовняні вироби. Вовняні шалі в ці роки робили, головним чином, по старих дореволюційних зразкам.

Вже з середини 1920-х років на фабриці здійснювали спроби впровадити нові напрямки в оформлення хусток. З'явився цікавий досвід компонування візерунка з стилізованих зображень тварин (шаль "Леопарди"), що набули поширення малюнки на теми революції, індустріалізації і колективізації країни. Але все ж провідне місце серед павловських виробів і раніше займали шалі з традиційним квітковим орнаментом.. Це художній напрям знайшло найбільш яскраве втілення у творчості Н.С.Постигова, Н.И.Чудина, К.Е.Аболихина. Імена цих художників стали легендою, а їх творчість - "класикою" мистецтва павловського хустки.

У 1928 р. об'єднані Старо-Павловська і Ленська фабрики беруть участь у 1-ій виставці художнього текстилю, що відбулася в Москві. В каталозі виставки серед виробів фабрики значаться вовняні та напіввовняні хустки, набивні і гладкі, грунтові і кремові, з шовкової і шерстяний бахромою. У 1937 р. для Всесвітньої художньо-промислової виставки в Парижі колективом фабрики було підготовлено більше 600 виробів: шалей, покривал, скатертин, панно тощо

Велика Вітчизняна війна затримала намітився ріст: підприємство перейшло на випуск тканин для форменого обмундирування Червоної Армії. Проте вже в повоєнні п'ятдесяті роки на фабриці знову почали випускати набивні чистововняні хустки.

Після Великої Вітчизняної війни набивне виробництво довелося відновлювати. У 1950-ті роки на фабриці знову почали випускати набивні чистововняні хустки. В цей час на фабрику прийшли митці, чия творчість багато в чому визначило розвиток павловського хустки на наступні десятиліття. Після війни сюди повернувся Євген Іванович Штыхин. У 1945 р., закінчивши Іванівський хіміко-технологічний технікум, тут почала працювати Катерина Петрівна Регунова. У 1950 р. у зв'язку з передачею набивного виробництва з Лєнській фабрики були переведені Злата Олександрівна Ольшевська і Лідія Сергіївна Шаховська.

Поряд із створенням нових платочных композицій, в 1950-1960-ті роки на фабриці продовжували друкувати хустки за старими малюнками, але в нових колористичних розробках, на грунтах найрізноманітніших забарвлень: "пунц, бордо, золото, салат, оранжевий, зелений, бірюза, фіолет", та інші.

Вироби підприємства неодноразово експонувалися на численних вітчизняних і зарубіжних виставках. В 1958 р. на Всесвітній виставці в Брюсселі павловські хустки було нагороджено Великою золотою медаллю.

Підібрати павловопосадську хустку